Logged on: Gast
Servertime 28.03.2024 18:50:33
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:
8. Wunsiedel Schach-Festival Amateurturnier, 29.05.-01.06.2014
Ostatnia aktualizacja strony01.06.2014 13:49:14, Creator/Last Upload: Klaus Steffan
Search for player
Szukanie
Lista startowa
Nr
Nazwisko
FideID
Fed
Elo
RgKr
sex
typ
Klub/miasto
1
Konczak Carsten
4678737
GER
2069
1862
SV Bückeburg
2
Weimer Lothar
4683455
GER
2035
1802
SK Kriegshaber
3
Volk Werner
24677248
GER
1998
1886
S60
SC Oberwinden
4
Nöckler Alexander
4661109
GER
1978
1788
Schachklub Weiden
5
Zeitler Hans-Jürgen
24628085
GER
1948
1904
SK Nürnberg 1911
6
Schmitz Tim
1270221
GER
1918
1759
SC Sendling
7
Brassat Juergen
24626031
GER
1904
1672
SC Eulenspiegel Regensburg
8
Faber Lutz
1270821
GER
1903
1775
Zwickauer Schachclub
9
Laustsen Karl-Johan
24610542
GER
1897
1838
S60
1.FC Marktleuthen
10
Meyer Thorlejf
1419030
DEN
1889
0
S60
Odysseus Kopenhagen
11
Essler Jonathan
12954950
GER
1879
1706
U18
USG Chemnitz
12
Scholz Michael
12928313
GER
1876
1779
SK 1928 Mömbris
13
Hassa Marcus
24683582
GER
0
1874
TSV Bindlach Aktionär
14
Schmidt Franz
24696722
GER
1873
1720
SK Abensberg
15
Petersen Steffen
1406221
DEN
1868
0
S60
Odysseus Kopenhagen
16
Roser Ludwig
12928119
GER
1854
1651
Schachklub Rochade Augsburg
17
Benkert Gerhard
24622966
GER
1853
1558
S60
VfB Adorf
18
Niedermaier Peter
12924679
GER
1838
1720
S60
SU Ebersberg-Grafing
19
Strätker Sebastian
24697621
GER
1829
1784
ASV Rehau
20
Bartsch Winfried
12970417
GER
1827
1704
S60
MSA Zugzwang
21
Ponnath Klaus
24673641
GER
1825
1554
S60
TSV Bindlach Aktionär
22
Hochmuth Frank
1270289
GER
1823
1764
Schachclub Reichenbach
23
Gailis Gunnar
12905992
GER
1806
1618
SV 1922 Hilden
24
Klemm Günter
24651710
GER
1798
1765
S60
SV Grün-W. Niederwiesa
25
Zähringer Daniel
12970280
GER
0
1795
U18
Schachclub Reichenbach
26
Becherer Torsten
12979740
GER
0
1794
SC Oberwinden
27
Fritsche Frank
12970271
GER
0
1794
Zwickauer Schachclub
28
Ornebjerg Henrik
1417550
DEN
1793
0
S60
Odysseus Kopenhagen
29
Von Lossow Marcus
12942090
GER
1791
1717
PTSV SK Hof
30
Behnke Michael
24606316
GER
1781
1646
SK Helmbrechts
31
Gottschall Ina
24603767
GER
1773
1599
w
USV TU Dresden
32
Essler Sven
12954977
GER
1770
1584
SSV Fortschritt Lichtenstein
33
Rahn Manfred
24610763
GER
1767
1554
1.FC Marktleuthen
34
Schönbuchner Gerhard
12905682
GER
0
1764
TSV Aidenbach
35
Essler Oskar
12918024
GER
1763
1779
U18
USG Chemnitz
36
Kempfer Justus
12920231
GER
1761
1729
U18
SJ Herborn
37
Schütz Robert
24612456
GER
1758
1594
SC Forchheim
38
Spelleken Hans-Gerd
12901580
GER
1757
1754
SF Dettingen
39
Kröner Mario
12963275
GER
1756
1628
Zwickauer Schachclub
40
Fetzner Frank
12917800
GER
1747
1678
SC Alzenau
41
Brückner Alexander
12952613
GER
1735
1578
U18
Schachklub Schweinfurt
42
Knabe Sascha
12954969
GER
1731
1760
Schachclub Reichenbach
43
Hessler Markus
4675240
GER
1728
1681
Schachfreunde Roding
44
Mönius Alexander
12949795
GER
1723
1721
U18
SC Höchstadt/Aisch
45
Schulz Horst
12924911
GER
1723
1612
SC Höchstadt/Aisch
46
Klinge Sabina
12949590
GER
1704
1669
w
U18
Think Rochade - SC HRO
47
Wodstrschil Alexander
12908428
GER
1701
1583
Rainer SC
48
Hansen Klaus Bjerre
1414178
DEN
1700
0
S60
Odysseus Kopenhagen
49
Hempel Kevin
12905631
GER
1696
1572
U18
Muldental Wilkau-Haßlau
50
Graf Pia
12917737
GER
1695
1550
w
U18
FVS ASP Hoyerswerda
51
Mothes Rainer
12954934
GER
1694
1703
S60
SG Waldkirchen
52
Petermann Jan
4695810
GER
1683
1554
U18
SV Puschendorf
53
Schmitt Wolfgang Max
24642401
GER
1683
1519
Schachklub Immenstadt
54
Haimerl Willibald
12924555
GER
1682
1668
SV Deggendorf
55
Milak Adela
12911569
GER
1668
1622
w
SC Haar
56
Hager Hermann-Maximilian
12904430
GER
1662
1462
S60
vereinslos - Simbach
57
Leddin Mathias
4654684
GER
1661
1510
SC Seehotel Binz-Rügen
58
Range Felix
12905623
GER
1659
1547
U18
Muldental Wilkau-Haßlau
59
Lingl Peter
4625617
GER
1657
1408
SV Puschendorf
60
Penteker Edwin
12948918
GER
1655
1491
TSV Reute
61
Witt Holger
24678139
GER
1654
1581
SC Viernheim
62
Bauschke Norman
12934992
GER
1641
1534
SC Höchstadt/Aisch
63
Neubauer Klaus
4675266
GER
0
1639
SV Thiersheim
64
Kraus Sebastian
24690260
GER
1635
1763
SV Puschendorf
65
Thurnbauer Alois
24697575
GER
0
1635
S60
SC Ortenburg
66
Mücke Michael
12989010
GER
0
1634
SC Windischeschenbach
67
Bartsch Rüdiger
12960063
GER
1631
1426
S60
SC Ortenburg
68
Wolf Pablo
12943894
GER
1626
1840
U18
SC 1868 Bamberg
69
Perlitz Heiko
12927147
GER
1622
1496
Post-SV Memmingen
70
Tschammer Kai
12939099
GER
1612
1563
U18
SC Erlangen 48/88
71
Berber Theodor
24656240
GER
1603
1462
S60
SK Kriegshaber
72
Held Maurice
12952761
GER
1601
1274
U18
SC Ladja Roßdorf
73
Klinge Alexandra
12937770
GER
1600
1556
w
U18
Think Rochade - SC HRO
74
Galstyan Spartak
12970433
GER
0
1576
U18
PTSV SK Hof
75
Kornitzky Siegfried
12970328
GER
1575
1349
TSV Bindlach Aktionär
76
Perlitz Jürgen
12954918
GER
1574
1690
Schachclub Reichenbach
77
Dreiseitel Werner
4609905
GER
1561
1442
SC Noris-Tarrasch Nürnberg
78
Von Brocke Matthias
1272139
GER
1557
1487
S60
TSV Bindlach Aktionär
79
Huber Helmut
12961531
GER
1535
1560
S60
Brackweder Schachklub
80
Mönius Oliver
12949906
GER
1532
1562
U18
SC Höchstadt/Aisch
81
Sikorra Philipp
12977829
GER
0
1531
SC Ladja Roßdorf
82
Keydel Martin
24669865
GER
0
1510
S60
SV 1992 Treuen
83
Urban Jens
12942146
GER
0
1506
SV Empor Erfurt
84
Dreiseitel Ursula
4609859
GER
1497
1358
w
SC Noris-Tarrasch Nürnberg
85
Malchow Herbert
12931993
GER
1496
1220
S60
SC Langelsheim
86
Mikota Paul
12981672
GER
0
1489
S60
SK Kriegshaber
87
Hennemann Tim
12960306
GER
1464
1167
U18
SJ Herborn
88
Röder Albert Dr.
12970336
GER
0
1434
S60
SC Wolfratshausen
89
Sitka Emanuel
12970344
GER
0
1433
SK Kelheim
90
Brandt Dirk
12970425
GER
0
1416
SG Waldkirchen
91
Kornitzky Tino
12970379
GER
0
1387
U18
TSV Bindlach Aktionär
92
Grabe Roberto
12955000
GER
0
1360
Schachclub Reichenbach
93
Kretzschmar Gerald
12914878
GER
1359
1187
vereinslos - Halle
94
Essler Willy
12955060
GER
0
1351
U18
USG Chemnitz
95
Adlhoch Walter
12955035
GER
0
1307
SK Schwandorf
96
Dresel Martin
12924970
GER
0
1250
SC Erlangen 48/88
97
Grieneisen Pivatto Nicolas
12972711
GER
0
1234
U18
FSV Großenseebach
98
Schaefer Michael Dr.
12955051
GER
0
1232
Schachfreunde Gotteszell
99
Brückner Michael
24665541
GER
0
1212
SV Bückeburg
100
Gädt Mario
12970352
GER
0
1181
SV RUGIA Bergen
101
Chrapko Sonja
12943258
GER
0
1132
w
U18
SJ Herborn
102
Grieneisen Pivatto Marcus
12972762
GER
0
1126
FSV Großenseebach
103
Fischer Lukas
12970387
GER
0
1109
U18
TSV Bindlach Aktionär
104
Grieneisen Pivatto Tanja
12972770
GER
0
1106
w
FSV Großenseebach
105
Tschammer Armin
12954551
GER
0
1076
SC Erlangen 48/88
106
Mittendorf Julius
12970409
GER
0
1046
U18
SJ Herborn
107
Zeise David
12985864
GER
0
992
U18
SV Puschendorf
108
Kaiser Marie Luisa
12985813
GER
0
985
w
U18
SV Puschendorf
109
Grieneisen Pivatto Vivian
12972690
GER
0
971
w
U18
FSV Großenseebach
110
Scholz Victor
12985856
GER
0
762
U18
SV Puschendorf
111
Goppelt Matthias
12986240
GER
0
0
vereinslos - Pfofeld
112
Popp Marcel
12985848
GER
0
0
U18
SV Puschendorf
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 20.03.2024 12:22
Legal details/Terms of use