Logged on: Gast
Servertime 29.03.2024 07:42:45
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
11. Int. Bad Ragazer Osteropen 2016
Last update 28.03.2016 13:42:05, Creator/Last Upload: Vbg. Schachverband
Search for player
Search
Starting rank
No.
Name
FideID
FED
Rtg
Club/City
1
GM
Tarlev Konstantin
14114089
UKR
2580
Ukraine
2
GM
Maiorov Nikita
13501720
BLR
2558
Weissrussland
3
GM
Teske Henrik
4611500
GER
2478
Sc 1950 Remagen
4
IM
Henrichs Thomas
4626605
GER
2469
Gonzen
5
GM
Pikula Dejan
906379
SRB
2437
Sv Jedesheim
6
IM
Filipovic Branko
14507951
CRO
2368
Trubschachen
7
IM
Faibisovich Vadim Z
4102703
RUS
2357
St. Petersburg
8
FM
Gaehwiler Gabriel
1314530
SUI
2342
Winterthur Sg
9
FM
Matt Fabian
1623303
AUT
2342
Wolfurt
10
FM
Goldstern Filip
1000730
NED
2321
Zürich Sg
11
FM
Raupp Thomas
4601610
GER
2272
Sc Eppingen
12
IM
Kelecevic Nedeljko
14400537
SUI
2260
Winterthur Sg
13
IM
Habibi Ali
4604393
GER
2236
Gonzen
14
FM
Sanchez Saez Francisco
2231743
ESP
2233
Valencia
15
Curien Nicolas
1301101
SUI
2225
Bern Schwarz-Weiss
16
Urban Lars
4644034
GER
2182
Sv Empor Erfurt
17
Bardone Lorenzo
862452
ITA
2168
Italien
18
Migliorini Matteo
873896
ITA
2168
Tollegno
19
Siclari Giovanni
869376
ITA
2168
Italien
20
Kuhn Thomas
1304135
SUI
2168
Herrliberg
21
Just Wolfgang
4648749
GER
2145
Vfb Schach Leipzig
22
WFM
Novkovic Julia
12000086
AUT
2140
Dornbirn
23
Jovanovic Sladjan
1313860
SUI
2138
Zürich Gligoric
24
Wirz Heinz
1308548
SUI
2181
Therwil
25
WIM
Medunova Vera
315141
CZE
2109
SK Hustopece
26
Potterat Marc
1301071
SUI
2157
St. Gallen Sk
27
Bischofberger Dario
1322087
SUI
2097
Gonzen
28
Pfister Peter
1303562
SUI
2116
Zürich Réti Ask
29
Schweighoffer Martin
1322613
SUI
2084
Winterthur Sg
30
Zweifel Richard
1332252
SUI
2106
Zug
31
Vonhoff Nils
24692301
GER
2055
Blau-Weiß Buchholz
32
Maurer Fritz
1301519
SUI
2109
Bern Gurten Asv
33
Lang Fabian
1310160
SUI
2052
Zürich Réti Ask
34
Schroeter Michael
26021668
SUI
2038
Therwil
35
Schmid Christoph
1302353
SUI
2049
Zürich Rèti Ask
36
Riedener Toni
1302698
SUI
2021
Bern
37
Tillmann Marc
1303988
SUI
2014
Zollikofen
38
Paladini Jean-Michel
1301829
SUI
1996
Sion
39
Deubelbeiss Rene
1308912
SUI
2001
Riehen Schachges.
40
Bischoff Peter
1302760
SUI
2009
St. Gallen Sk
41
Wittenbrock Frank
24699977
GER
2032
St. Gallen Sk
42
Thode Gilda
1323628
SUI
2019
Zürich Réti Ask
43
Hehle Bernhard
1623800
AUT
1990
Hörbranz
44
Schneuwly Achim
1303252
SUI
1999
Düdingen
45
Jelic Dejan
14531216
LIE
1978
Triesen
46
Rakazovic Zeljko
1305247
SUI
1976
Zürich Gligoric
47
Just Joachim
4648102
GER
1973
Sv Motor Zeitz
48
Busch Michael
12948489
GER
1971
Dornbirn
49
Leitgeber Christian
1637592
AUT
1971
Sonnenberg
50
Schneider Marcel
1321714
SUI
1970
Thal und Umgebung
51
Ristevski Sasko
1302647
SUI
1992
Zürich Gligoric
52
Kurapova Olga
1332562
SUI
1988
Gonzen
53
WFM
Just Anita Dr.
4628756
GER
1958
Sv Weißblau Leipzig
54
Scheidegger Andreas
1310836
SUI
1982
Pfäffikon (zh)
55
Arquint Andri
1305042
SUI
1979
Engadin
56
Maffioli Massimo
1309480
SUI
1984
Biasca-Lodrino
57
Wahl Peter
1309986
SUI
1943
Wädenswil
58
Jakob Marcel
1310437
SUI
1927
Brugg
59
Tsiapouris Michael Dr.
12977357
GER
1924
Sc Tarrasch 45 München
60
Joller Hans
1303589
SUI
1922
Wetzikon
61
Wagner Leopold Franziskus
1641581
AUT
1909
Wolfurt
62
Ernst Heinz
1303295
SUI
1986
Ostermundingen
63
Eschle Hubert
4673395
GER
1905
Sr Spaichingen
64
Giesinger Elias
1332970
SUI
1947
St. Gallen Sk
65
Zindel Ernst
1306006
SUI
1896
Zug
66
Saric Vili
1324896
SUI
1875
Zürich Gligoric
67
Lechenbauer Karl
1610236
AUT
1873
Bregenz
68
Lou Vincent
1334972
SUI
1917
Zürich Réti Ask
69
Leitgeber Mario
1648926
AUT
1872
Sonnenberg
70
Roth Johannes
1313649
SUI
1859
Wil Sc
71
Gajic Milos
1325272
SUI
1856
Buchs (sg)
72
Bachofner Stephan
1312065
SUI
1851
Simme
73
Marco Francisco Miriam
2280426
ESP
1847
Valencia
74
Studer Vital Alexander
1313495
SUI
1915
Zürich Sg
75
Bartholet Sven
1331175
SUI
1826
Gonzen
76
Meier Lukas
1329693
SUI
1909
Wil Sprengschach
77
Rusconi Benito
1331604
SUI
1839
St. Gallen Sk
78
Schmid Jakob
1327550
SUI
1841
Chur SK
79
Stadelmann Markus
1604848
AUT
1810
Bregenz
80
Zogg Werner
1335553
SUI
1810
Buchs (sg)
81
Lu Hanqi
1330853
SUI
1864
Genéve Ecole d'Echecs
82
Naegelin Lars
1329707
SUI
1871
Riehen SG
83
Kreutzmann Duke
1330055
SUI
1897
Gonzen
84
Lang Thomas
1321986
SUI
1784
Brugg
85
Adzic Anna
942740
SUI
1836
Gonzen
86
Naegelin Luis
1329545
SUI
1779
Riehen SG
87
Emmott Steven
1307088
SUI
1769
Genève Amateurs Caeg
88
Gherghel-Butan Mircea
1238221
ROU
1845
Zürich Sg
89
Vonhoff Joerg
24693669
GER
1739
Blau-Weiß Buchholz
90
Urban Jens
12942146
GER
1726
Sv Empor Erfurt
91
Rota Emile
4005210
LUX
1710
Le Cavalier Differdange
92
Fecker Noah
1334263
SUI
1890
St. Gallen Sk
93
Kovalenko Dmitrii
34136115
RUS
1694
Murmansk
94
Chuck Roderick
1334107
SUI
1693
Bern
95
Paliwoda Felix
1319647
SUI
1667
Herrliberg
96
Frei Gustav
1327313
SUI
1667
Muttenz
97
Gruber Juerg
1307800
SUI
1648
Chur SF
98
Thurnheer Peter
1323636
SUI
1671
Zürich Wollishofen
99
Graf Simon
1649426
AUT
1623
Dornbirn
100
Huber Ruth
1315234
SUI
1608
Winterthur Sg
101
Schuler Agatha
1301918
SUI
1580
Emmenbrücke
102
Bounlom Jannik
1334930
SUI
1716
Aadorf
103
Gherghel-Butan Maria
1238302
SUI
1695
Zürich Sg
104
Britschgi Michele
1313916
SUI
1573
Luzern Tribschen
105
Orsi Graziano
1333062
SUI
1551
Schlieren
106
Troesch Alexander
1335030
SUI
1547
Zürich SG
107
Lachat Martin
1323423
SUI
1695
Zürich Réti Ask
108
Lincke Paul
1302507
SUI
1529
Winterthur Sg
109
Megroz Michael
1327836
SUI
1526
Winterthur Sg
110
Fecker Jan
1334255
SUI
1711
St. Gallen Sk
111
Albicker Laurenz
1319477
SUI
1557
Schaffhausen Munot Sg
112
Jenny Philipp
1336517
SUI
1651
Winterthur Sg
113
Zweifel Gavin
1336231
SUI
1583
Zug
114
Krejci Vera Marie
1651935
AUT
1432
Sv Mödling
115
Schmid Luzius
1335367
SUI
1423
Chur SK
116
Kienboeck Benjamin
1649353
AUT
1457
Hohenems
117
Potterat Aaron
1630377
SUI
1406
St. Gallen Sk
118
Gamsa Loris
1335022
SUI
1720
Winterthur Sg
119
Graf David
1652150
AUT
1371
Dornbirn
120
Gamsa Clemens
1335090
SUI
1391
Winterthur Sg
121
Butera Luciano
1337130
SUI
0
Gonzen
122
Dagli Enes
1655159
AUT
1335
Dornbirn
123
Egger Abraham
1337092
SUI
0
Flawil
124
Erwin-Casero Daniel
1652168
AUT
1477
Dornbirn
125
Heisig Kilian
1657313
AUT
0
Lustenau
126
Kurapov Denis
1337149
SUI
1319
Gonzen
127
Kutlesa Mate
1337167
SUI
1713
Gonzen
128
Nisavic Uros
1657372
AUT
1219
Lustenau
129
Pernsteiner Christian
1602608
AUT
1744
Lustenau
130
Pernsteiner David
1629247
AUT
1550
Lustenau
131
Pribozic Ferdinand
1657330
AUT
1184
Dornbirn
132
Pribozic Manuel
1657321
AUT
1291
Dornbirn
133
Pribozic Sabrina
1652141
AUT
1105
Dornbirn
134
Schmid Fortunat
1333542
SUI
1419
Chur SK
135
Sulser Nino
1331183
SUI
1602
Gonzen
136
Troesch Lukas
1335359
SUI
1291
Zürich Sg
137
Wagner Maximilian
12971570
GER
1078
Wolfurt
138
Weissenhofer Jonas
12000183
LIE
1474
Triesen Sc
139
Zogg Alexander
12000191
LIE
1363
Triesen SC
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 20.03.2024 12:22
Legal details/Terms of use