Nordic Youth Chess Championship 2018 group A Sidst opdateret 11.02.2018 17:06:34, Oprettet af/Sidste upload: Jouni Lehtivaara
Spilleroversigt for den
SNr | | Navn | RatI | FED | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Pts. | Rk. | Gruppe |
6 | | Kristensen Bjarke Hautop | 2179 | DEN | ½ | 0 | 1 | 1 | 0 | ½ | 3 | 6 | Gr A (U20) |
8 | | Le Besq Alexander | 2125 | DEN | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 9 | Gr A (U20) |
7 | | Kistrup Nicolai | 2115 | DEN | 0 | 1 | 1 | ½ | 0 | ½ | 3 | 8 | Gr B (U17) |
8 | | Thybo Thomas Søndergaard | 2029 | DEN | 0 | 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | 3,5 | 6 | Gr B (U17) |
5 | | Easwaralingam Adesh | 1992 | DEN | 1 | 1 | ½ | 1 | 1 | 0 | 4,5 | 2 | Gr C (U15) |
7 | | Stage-Steffensen Sander | 1913 | DEN | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | ½ | 2,5 | 8 | Gr C (U15) |
1 | | Liu Casper | 1963 | DEN | 0 | 1 | ½ | 1 | 0 | 0 | 2,5 | 9 | Gr D (U13) |
9 | | Ehrenreich Simon | 1762 | DEN | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | 0,5 | 12 | Gr D (U13) |
4 | AIM | Moller Albert Mechlenburg | 1775 | DEN | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 | Gr E (U11) |
6 | | Wahlgreen Noah | 1451 | DEN | 1 | 0 | ½ | 0 | 1 | 0 | 2,5 | 8 | Gr E (U11) |
Resultater i sidste runde for den
Ru. | Br. | Nr. | | Navn | FED | Rat | Pts. | Resultat | Pts. | | Navn | FED | Rat | Nr. |
6 | 3 | 3 | FM | Thorgeirsson Jon Kristinn | ISL | 2319 | 3½ | ½ - ½ | 2½ | | Kristensen Bjarke Hautop | DEN | 2179 | 6 |
6 | 5 | 8 | | Le Besq Alexander | DEN | 2125 | 2 | 1 - 0 | 1½ | | Finnsson Eli W. | FAI | 1595 | 12 |
6 | 4 | 11 | | Gurevicius Laurynas | FIN | 1765 | 1 | ½ - ½ | 2½ | | Kistrup Nicolai | DEN | 2115 | 7 |
6 | 5 | 8 | | Thybo Thomas Søndergaard | DEN | 2029 | 2½ | 1 - 0 | 0 | | Mørkøre Rógvi | FAI | 1379 | 12 |
6 | 1 | 4 | | Wartiovaara Oliver | FIN | 2030 | 3 | 1 - 0 | 4½ | | Easwaralingam Adesh | DEN | 1992 | 5 |
6 | 6 | 12 | | Nielsen Suni í Horni | FAI | 1454 | ½ | ½ - ½ | 2 | | Stage-Steffensen Sander | DEN | 1913 | 7 |
6 | 4 | 1 | | Liu Casper | DEN | 1963 | 2½ | 0 - 1 | 1½ | | Luu Robert | ISL | 1680 | 10 |
6 | 6 | 9 | | Ehrenreich Simon | DEN | 1762 | ½ | 0 - 1 | 2 | | Jaakkola Konsta | FIN | 1766 | 8 |
6 | 3 | 2 | | Tunsjø Axel | NOR | 1894 | 4 | 1 - 0 | 2½ | | Wahlgreen Noah | DEN | 1451 | 6 |
6 | 5 | 4 | AIM | Moller Albert Mechlenburg | DEN | 1775 | 2 | 0 - 1 | 2 | | Haile Batel Goitom | ISL | 1421 | 7 |
Spiller detaljer for den
Ru. | SNr | | Navn | RatI | FED | Pts. | Res. |
Kristensen Bjarke Hautop 2179 DEN Rp:2066 Pts. 3 |
1 | 12 | | Finnsson Eli W. | 1595 | FAI | 1,5 | w ½ | 2 | 1 | FM | Haug Johannes | 2355 | NOR | 4,5 | s 0 | 3 | 8 | | Le Besq Alexander | 2125 | DEN | 3 | w 1 | 4 | 11 | | Kivimäki Kasper | 1738 | FIN | 2 | s 1 | 5 | 4 | FM | Johannesson Oliver Aron | 2263 | ISL | 4,5 | w 0 | 6 | 3 | FM | Thorgeirsson Jon Kristinn | 2319 | ISL | 4 | s ½ | Le Besq Alexander 2125 DEN Rp:1952 Pts. 3 |
1 | 2 | FM | Jogstad Martin | 2321 | SWE | 3,5 | s 0 | 2 | 11 | | Kivimäki Kasper | 1738 | FIN | 2 | w 1 | 3 | 6 | | Kristensen Bjarke Hautop | 2179 | DEN | 3 | s 0 | 4 | 7 | | Tumanov Dmitri | 2133 | FIN | 3 | w 0 | 5 | 10 | | Bø Rani Eyðfinnsson í | 1745 | FAI | 0,5 | s 1 | 6 | 12 | | Finnsson Eli W. | 1595 | FAI | 1,5 | w 1 | Kistrup Nicolai 2115 DEN Rp:1927 Pts. 3 |
1 | 1 | FM | Keinänen Toivo | 2347 | FIN | 4,5 | w 0 | 2 | 12 | | Mørkøre Rógvi | 1379 | FAI | 0 | s 1 | 3 | 3 | CM | Petersson Baldur Teodor | 2161 | SWE | 2 | w 1 | 4 | 10 | | Skaale Janus | 1772 | FAI | 3,5 | s ½ | 5 | 5 | CM | Heimisson Hilmir Freyr | 2136 | ISL | 5 | w 0 | 6 | 11 | | Gurevicius Laurynas | 1765 | FIN | 1,5 | s ½ | Thybo Thomas Søndergaard 2029 DEN Rp:2001 Pts. 3,5 |
1 | 2 | FM | Pantzar Milton | 2260 | SWE | 4 | s 0 | 2 | 11 | | Gurevicius Laurynas | 1765 | FIN | 1,5 | w 1 | 3 | 9 | | Mai Aron Thor | 1965 | ISL | 2,5 | s 1 | 4 | 6 | | Lund Gunnar | 2133 | NOR | 3 | w ½ | 5 | 4 | | Vestby-Ellingsen Mads | 2160 | NOR | 3,5 | s 0 | 6 | 12 | | Mørkøre Rógvi | 1379 | FAI | 0 | w 1 | Easwaralingam Adesh 1992 DEN Rp:2241 Pts. 4,5 |
1 | 11 | | Fjallheim Leif Reinert | 1752 | FAI | 1,5 | s 1 | 2 | 2 | | Ingebretsen Jens E | 2174 | NOR | 4 | w 1 | 3 | 6 | | Mai Alexander Oliver | 1981 | ISL | 3,5 | s ½ | 4 | 3 | | Sjøberg Isak | 2094 | NOR | 3 | w 1 | 5 | 1 | | Sörensen Hampus | 2256 | SWE | 4,5 | w 1 | 6 | 4 | | Wartiovaara Oliver | 2030 | FIN | 4 | s 0 | Stage-Steffensen Sander 1913 DEN Rp:1884 Pts. 2,5 |
1 | 1 | | Sörensen Hampus | 2256 | SWE | 4,5 | w 0 | 2 | 10 | | Aalto Patrik | 1854 | FIN | 2,5 | s 1 | 3 | 9 | | Ytterberg Felix | 1875 | SWE | 3 | w 1 | 4 | 4 | | Wartiovaara Oliver | 2030 | FIN | 4 | s 0 | 5 | 2 | | Ingebretsen Jens E | 2174 | NOR | 4 | w 0 | 6 | 12 | | Nielsen Suni í Horni | 1454 | FAI | 1 | s ½ | Liu Casper 1963 DEN Rp:1754 Pts. 2,5 |
1 | 7 | | Keso Elias | 1825 | FIN | 5 | s 0 | 2 | 11 | | Apol Luitjen Akselsson | 1669 | FAI | 3,5 | w 1 | 3 | 2 | | Wernberg Hugo | 1959 | SWE | 3 | s ½ | 4 | 5 | | Davidsson Oskar Vikingur | 1871 | ISL | 3,5 | w 1 | 5 | 6 | | Unneland Mathias | 1860 | NOR | 4 | s 0 | 6 | 10 | | Luu Robert | 1680 | ISL | 2,5 | w 0 | Ehrenreich Simon 1762 DEN Rp:1354 Pts. 0,5 |
1 | 3 | | Shehzad Shazil | 1893 | NOR | 3,5 | w 0 | 2 | 12 | | Nielsen Jon í Horni | 1650 | FAI | 1,5 | s 0 | 3 | 5 | | Davidsson Oskar Vikingur | 1871 | ISL | 3,5 | w 0 | 4 | 10 | | Luu Robert | 1680 | ISL | 2,5 | s ½ | 5 | 11 | | Apol Luitjen Akselsson | 1669 | FAI | 3,5 | s 0 | 6 | 8 | | Jaakkola Konsta | 1766 | FIN | 3 | w 0 | AIM Moller Albert Mechlenburg 1775 DEN Rp:1223 Pts. 2 |
1 | 10 | | Jaakkola Niklas | 1154 | FIN | 3,5 | w 0 | 2 | 9 | | Gerdes Sebastian | 1305 | SWE | 1 | s 1 | 3 | 3 | | Kvaløy Aksel Bu | 1891 | NOR | 5 | w 0 | 4 | 8 | | Kääriäinen Kaarle | 1318 | FIN | 3,5 | s 0 | 5 | 12 | | Jacobsen Markus | 0 | FAI | 1 | w 1 | 6 | 7 | | Haile Batel Goitom | 1421 | ISL | 3 | w 0 | Wahlgreen Noah 1451 DEN Rp:1475 Pts. 2,5 |
1 | 12 | | Jacobsen Markus | 0 | FAI | 1 | w 1 | 2 | 3 | | Kvaløy Aksel Bu | 1891 | NOR | 5 | s 0 | 3 | 10 | | Jaakkola Niklas | 1154 | FIN | 3,5 | w ½ | 4 | 1 | | Trost Edvin | 1948 | SWE | 4,5 | s 0 | 5 | 9 | | Gerdes Sebastian | 1305 | SWE | 1 | w 1 | 6 | 2 | | Tunsjø Axel | 1894 | NOR | 5 | s 0 |
|
|
|
|