Logged on: Gast
Servertime 04.05.2024 18:27:58
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
25th European Club Cup 2009 Ohrid, FYROM Macedonia
Last update 10.10.2009 21:04:46, Creator/Last Upload: IRMA UND WERNER STUBENVOLL
Search for player or team
Search
Board Pairings
Round 1 on 2009/10/04 at 15:00
Bo.
1
Economist-SGSEU-1 Saratov
-
28
CC Margiris Kaunas
3½:2½
PGN
1.1
GM
Alekseev Evgeny
-
GM
Sulskis Sarunas
0 - 1
1.2
GM
Bu Xiangzhi
-
GM
Malisauskas Vidmantas
½ - ½
1.3
GM
Ni Hua
-
GM
Butnorius Algimantas
1 - 0
1.4
GM
Moiseenko Alexander
-
IM
Beinoras Mindaugas
1 - 0
1.5
GM
Andreikin Dmitry
-
Laurusas Tomas
0 - 1
1.6
GM
Roiz Michael
-
FM
Solys Laimutis
1 - 0
Bo.
29
ASVOe Pamhagen
-
2
Ural Svedrdlovskaya
1 : 5
PGN
2.1
GM
Ruck Robert
-
GM
Grischuk Alexander
½ - ½
2.2
GM
Manik Mikulas
-
GM
Shirov Alexei
0 - 1
2.3
IM
Antoniewski Rafal
-
GM
Malakhov Vladimir
½ - ½
2.4
IM
Lipka Juraj
-
GM
Rublevsky Sergei
0 - 1
2.5
Vitouch Anatol
-
GM
Dreev Alexey
0 - 1
2.6
Bozinovic Boban
-
GM
Bareev Evgeny
0 - 1
Bo.
3
ShSM-64 Moscow
-
30
Gambit-Peksim Skopje
5½: ½
PGN
3.1
GM
Karjakin Sergey
-
GM
Chatalbashev Boris
1 - 0
3.2
GM
Caruana Fabiano
-
IM
Dancevski Orce
1 - 0
3.3
GM
Riazantsev Alexander
-
IM
Mitkov Marjan
½ - ½
3.4
GM
Najer Evgeniy
-
FM
Stojcevski Zoran
1 - 0
3.5
GM
Nepomniachtchi Ian
-
FM
Organdziev Oliver
1 - 0
3.6
GM
Grachev Boris
-
FM
Andonovski Ljubisa
1 - 0
Bo.
31
Schachgesellschaft Solingen
-
4
OSG Baden-Baden
0 : 6
PGN
4.1
GM
Hoffmann Michael
-
GM
Movsesian Sergei
0 - 1
4.2
IM
Wegerle Joerg
-
GM
Bacrot Etienne
0 - 1
4.3
FM
Michalczak Thomas
-
GM
Naiditsch Arkadij
0 - 1
4.4
FM
Kniest Oliver
-
GM
Adams Michael
0 - 1
4.5
FM
Gupta Milon
-
GM
Nisipeanu Liviu-Dieter
0 - 1
4.6
Peschel Andreas
-
GM
Schlosser Philipp
0 - 1
Bo.
5
Ashdod Illit Chess Club
-
32
LSG
4½:1½
PGN
5.1
GM
Ivanchuk Vassily
-
IM
De Jong Jan-Willem
½ - ½
5.2
GM
Sutovsky Emil
-
IM
Van Haastert Edwin
1 - 0
5.3
GM
Avrukh Boris
-
FM
Bosman Michiel
1 - 0
5.4
GM
Smirin Ilia
-
FM
Wantola Ivo
1 - 0
5.5
GM
Golod Vitali
-
FM
Van Wessel Rudy
0 - 1
5.6
GM
Kogan Artur
-
Coene Igor
1 - 0
Bo.
33
Porat Chess Club
-
6
Tomsk-400
1 : 5
PGN
6.1
IM
Porat Shi
-
GM
Motylev Alexander
0 - 1
6.2
IM
Porat Ido
-
GM
Timofeev Artyom
½ - ½
6.3
IM
Jirka Jiri
-
GM
Tkachiev Vladislav
0 - 1
6.4
IM
Birnboim Nathan
-
GM
Inarkiev Ernesto
0 - 1
6.5
Porat Maya
-
GM
Khismatullin Denis
0 - 1
6.6
FM
Porat David
-
GM
Amonatov Farrukh
½ - ½
Bo.
7
Mika Yerevan
-
34
Borgerhout
4 : 2
PGN
7.1
GM
Aronian Levon
-
FM
Docx Stefan
1 - 0
PGN
7.2
GM
Akopian Vladimir
-
IM
Wemmers Xander
½ - ½
PGN
7.3
GM
Sargissian Gabriel
-
Vedder Henk
½ - ½
PGN
7.4
GM
Pashikian Arman
-
FM
De Haan Eric
0 - 1
PGN
7.5
GM
Andriasian Zaven
-
FM
Vedder Richard
1 - 0
PGN
7.6
GM
Petrosian Tigran L
-
Nieto Emanuel
1 - 0
PGN
Bo.
35
Jetsmark
-
8
SPbChFed Sankt-Peterburg
1 : 5
PGN
8.1
IM
Pedersen Christian Kyndel
-
GM
Svidler Peter
½ - ½
PGN
8.2
GM
Rasmussen Allan Stig
-
GM
Vitiugov Nikita
0 - 1
PGN
8.3
FM
Baekgaard Martin
-
GM
Zvjaginsev Vadim
0 - 1
PGN
8.4
FM
Christensen Stefan
-
GM
Yemelin Vasily
0 - 1
PGN
8.5
Wiwe Andreas
-
GM
Efimenko Zahar
0 - 1
PGN
8.6
Jensen Bjarke
-
GM
Turov Maxim
½ - ½
PGN
Bo.
9
PVK - Kievchess
-
36
Haladas VSE Szombathely
6 : 0
PGN
9.1
GM
Onischuk Alexander
-
IM
Kovacs Gabor
1 - 0
PGN
9.2
GM
Miroshnichenko Evgenij
-
IM
Nemeth Miklos
1 - 0
PGN
9.3
GM
Areshchenko Alexander
-
FM
Csonka Attila Istvan
1 - 0
PGN
9.4
GM
Beliavsky Alexander G
-
Magyar Andras
1 - 0
PGN
9.5
GM
Baklan Vladimir
-
FM
Pergel Laszlo
1 - 0
PGN
9.6
GM
Vysochin Spartak
-
Remete Eszter
1 - 0
PGN
Bo.
37
GSK Kochani
-
10
Alkaloid Skopje
0 : 6
PGN
10.1
IM
Stamenkov Vanco
-
GM
Kamsky Gata
0 - 1
PGN
10.2
IM
Vasovski Nikola
-
GM
Volokitin Andrei
0 - 1
PGN
10.3
FM
Filev Georgi
-
GM
Guseinov Gadir
0 - 1
PGN
10.4
Simeonov Stefan
-
GM
Mamedov Rauf
0 - 1
PGN
10.5
Stojchev Goce
-
GM
Nedev Trajko
0 - 1
PGN
10.6
Gjorgjiev Goce
-
GM
Stanojoski Zvonko
0 - 1
PGN
Bo.
11
A DAN DZO & PGMB
-
38
CE De Sprenger Echternach
5½: ½
PGN
11.1
GM
Azarov Sergei
-
GM
Huebner Robert
½ - ½
PGN
11.2
GM
Drozdovskij Yuri
-
IM
Wiedenkeller Michael
1 - 0
PGN
11.3
GM
Kuzubov Yuriy
-
IM
Koerholz Ludger
1 - 0
PGN
11.4
GM
Kononenko Dmitry
-
FM
Brittner Serge
1 - 0
PGN
11.5
GM
Zubarev Alexander
-
Gnichtel Gerd
1 - 0
PGN
11.6
GM
Zinchenko Yaroslav
-
Doison Axel
1 - 0
PGN
Bo.
39
Salon Shakkikerho Salsk
-
12
Werder Bremen
2½:3½
PGN
12.1
IM
Kiik Kalle
-
GM
Fressinet Laurent
0 - 1
PGN
12.2
GM
Ivanov Mikhail M
-
GM
Nyback Tomi
½ - ½
PGN
12.3
GM
Westerinen Heikki M J
-
GM
Babula Vlastimil
0 - 1
PGN
12.4
Pihlajasalo Hannu
-
GM
Fish Gennadij
½ - ½
PGN
12.5
Kivijarvi Juha
-
IM
Meins Gerlef
1 - 0
PGN
12.6
Hynninen Juha
-
Joachim Sven
½ - ½
PGN
Bo.
13
Beer Sheva Chess Club
-
40
Etela-Vantaan Shakki
5 : 1
PGN
13.1
GM
Huzman Alexander
-
IM
Sepp Olav
½ - ½
PGN
13.2
GM
Rodshtein Maxim
-
FM
Kokkila Tero
1 - 0
PGN
13.3
GM
Postny Evgeny
-
FM
Koskinen Henri
1 - 0
PGN
13.4
GM
Greenfeld Alon
-
FM
Salo Heikki
1 - 0
PGN
13.5
Nabaty Tamir
-
Hamalainen Sami
1 - 0
PGN
13.6
IM
Khmelniker Ilya
-
FM
Kujala Auvo
½ - ½
PGN
Bo.
41
Chess Club Bolungarvik
-
14
1. Novoborsky SK
1 : 5
PGN
14.1
IM
Gunnarsson Jon Viktor
-
GM
Laznicka Viktor
0 - 1
PGN
14.2
IM
Arngrimsson Dagur
-
GM
Stocek Jiri
0 - 1
PGN
14.3
IM
Thorfinnsson Bragi
-
GM
Haba Petr
½ - ½
PGN
14.4
Gislason Gudmundur
-
GM
Cvek Robert
½ - ½
PGN
14.5
Halldorsson Gudmundur
-
IM
Simacek Pavel
0 - 1
PGN
14.6
Arnalds Stefan
-
IM
Klima Lukas
0 - 1
PGN
Bo.
15
EVRY Grand Roque
-
42
Moss Schakklubb
5½: ½
PGN
15.1
GM
Feller Sebastien
-
GM
Miezis Normunds
½ - ½
PGN
15.2
GM
Fedorchuk Sergey A
-
FM
Thomassen Joachim
1 - 0
PGN
15.3
GM
Hauchard Arnaud
-
FM
Forsaa Espen
1 - 0
PGN
15.4
GM
Chuchelov Vladimir
-
IM
Haugli Petter
1 - 0
PGN
15.5
GM
Chabanon Jean-Luc
-
Johansen Paul
1 - 0
PGN
15.6
IM
Bergez Luc
-
Stray Gunnar
1 - 0
PGN
Bo.
43
Aarhus Skolerne
-
16
Husek Wien
1 : 5
PGN
16.1
IM
Jelling Erik
-
GM
Nakamura Hikaru
0 - 1
PGN
16.2
Pedersen Finn
-
GM
Georgiev Kiril
0 - 1
PGN
16.3
Jacobsen Bo
-
GM
Chernin Alexander
0 - 1
PGN
16.4
Ochsner Bjorn Moller
-
GM
Kovalev Andrei
0 - 1
PGN
16.5
Husted Peter
-
FM
Maros Milan
0 - 1
PGN
16.6
Grand Hans-Henrik
-
Haas Bernhard
1 - 0
PGN
Bo.
17
Vesnianka Gran
-
44
Oslo Schakselskap
3½:2½
PGN
17.1
GM
Zhigalko Andrey
-
FM
Moen Andreas
1 - 0
PGN
17.2
IM
Stupak Kirill
-
FM
Trygstad Kristian
1 - 0
PGN
17.3
Podolchenko Evgeniy
-
Stubberud Ornulf
½ - ½
PGN
17.4
IM
Mochalov Evgeny V
-
Kovachev Daniel Jakobsen
0 - 1
PGN
17.5
GM
Lutsko Igor
-
Getz Nicolai
1 - 0
PGN
17.6
Oblamski Vladimir
-
Persson Mats
0 - 1
PGN
Bo.
45
Schackklub Niederrohrdorf
-
18
Lasta Belgrade
1 : 5
PGN
18.1
FM
Buss Ralph
-
GM
Pavlovic Milos
1 - 0
PGN
18.2
Regez Markus
-
IM
Brenjo Slavisa
0 - 1
PGN
18.3
FM
Mueller Leonhard
-
IM
Arsovic Zoran
0 - 1
PGN
18.4
Gloor Roger
-
IM
Benkovic Petar
0 - 1
PGN
18.5
Brunner Werner
-
IM
Ostojic Nikola
0 - 1
PGN
18.6
CM
Meier Kurt
-
Lapcevic Milos
0 - 1
PGN
Bo.
19
Utrecht
-
46
White Rose
4½:1½
PGN
19.1
IM
D`Costa Lorin A R
-
FM
Van De Griendt Jan Willem
0 - 1
PGN
19.2
IM
Dambacher Martijn
-
Barrett Stephen J
1 - 0
PGN
19.3
IM
Willemze Thomas
-
Gayson Peter M
1 - 0
PGN
19.4
IM
Grafl Florian
-
Townsend M Paul
½ - ½
PGN
19.5
Michielsen Joost
-
Archer Richard
1 - 0
PGN
19.6
FM
Kodentsov Grigori
-
Webb Matthew
1 - 0
PGN
Bo.
47
CE Gambit Luxembourg-Bonnevoie
-
20
Zalaegerszegi Csuti-Hydrocomp
2½:3½
PGN
20.1
FM
Weber Tom
-
GM
Horvath Adam
1 - 0
PGN
20.2
Dobias Richard
-
FM
Rapport Richard
0 - 1
PGN
20.3
FM
Upton Timothy J
-
IM
Boros Denes
0 - 1
PGN
20.4
Ocantos Manuel
-
IM
Csiszar Csaba
1 - 0
PGN
20.5
Christen Pierre
-
IM
Meszaros Tamas
½ - ½
PGN
20.6
Stern Geoffrey
-
IM
Horvath Gyula
0 - 1
PGN
Bo.
21
HMC Calder
-
48
Cercle d?Echecs de Monte-Carlo
6 : 0
PGN
21.1
GM
Fridman Daniel
-
GM
Efimov Igor
1 - 0
PGN
21.2
GM
Giri Anish
-
Nelis Jean-Francois
1 - 0
PGN
21.3
FM
Burg Twan
-
Ribbegren Karl Johan
1 - 0
PGN
21.4
FM
Abeln Michiel
-
Levacic Adrien
1 - 0
PGN
21.5
IM
Welling Gerard
-
Calabrese Antonino
1 - 0
PGN
21.6
CM
Sprangers Remco
-
Rapaire Jean-Michel
1 - 0
PGN
Bo.
49
Cardiff Chess Club
-
22
Rochade Eupen-Kelmis
1 : 5
PGN
22.1
IM
Cobb Charles A
-
IM
Feygin Michael
½ - ½
PGN
22.2
Trevelyan John
-
GM
Siebrecht Sebastian
0 - 1
PGN
22.3
Brown Thomas
-
Fiebig Thomas
0 - 1
PGN
22.4
Fletcher John
-
FM
Meessen Rudolf
0 - 1
PGN
22.5
Summers Charles
-
FM
Klein Felix
0 - 1
PGN
22.6
Wagner Guy
-
Petzold Klaus
½ - ½
PGN
Bo.
23
Vilnius Chess & Bridge Club
-
50
Ennis Chess Club
4½:1½
PGN
23.1
IM
Zagorskis Darius
-
IM
Neuman Petr
1 - 0
PGN
23.2
IM
Grabliauskas Virginijus
-
Sodoma Jan
½ - ½
PGN
23.3
IM
Bandza Algirdas
-
Joyce John
½ - ½
PGN
23.4
Novikov Vitalij
-
Quinn Rory
1 - 0
PGN
23.5
IM
Dambrauskas Virginijus
-
Aherne Anthony
1 - 0
PGN
23.6
Minelga Dainius
-
Larter Nick J
½ - ½
PGN
Bo.
51
KSH Prishtina
-
24
KSK 47 Eynatten
3 : 3
PGN
24.1
IM
Sadiku Bedri
-
IM
Hausrath Daniel
0 - 1
PGN
24.2
Bujupi Bajram
-
GM
Schebler Gerhard
½ - ½
PGN
24.3
Makoli Perparim
-
FM
Braun Christian
1 - 0
PGN
24.4
FM
Vebic Kasem
-
IM
Coenen Norbert
0 - 1
PGN
24.5
Berisha Enver
-
FM
Litwak Aleksej
1 - 0
PGN
24.6
Bahtiri Sabri
-
Vanstreels Luc
½ - ½
PGN
Bo.
25
Buducnost Podgorica
-
52
Butrinti
6 : 0
PGN
25.1
GM
Miladinovic Igor
-
IM
Seitaj Ilir
1 - 0
PGN
25.2
GM
Djukic Nikola
-
FM
Karkanaqe Ilir
1 - 0
PGN
25.3
IM
Kalezic Blazo
-
Mihasi Lime
1 - 0
PGN
25.4
FM
Pajkovic Vladimir
-
Mejdini Murat
1 - 0
PGN
25.5
FM
Vucinic Pero
-
Dhame Petraq
1 - 0
25.6
FM
Popovic Mladen
-
Mihasi Erald
1 - 0
Bo.
53
KSH Llamkos
-
26
SK Slovan Bratislava
2 : 4
PGN
26.1
GM
Georgiev Vladimir
-
GM
Ftacnik Lubomir
½ - ½
PGN
26.2
Sahitaj Naim
-
IM
Vavrak Peter
+ - -
26.3
Halili Sabri
-
FM
Pacher Milan
0 - 1
PGN
26.4
Zabergja Bekim
-
IM
Banas Jan
0 - 1
PGN
26.5
Morina Ibrahim
-
Havlicek Libor
½ - ½
PGN
26.6
Fejza Xhavit
-
Komora Andrej
0 - 1
PGN
Bo.
27
Sfr Berlin 1903
-
54
Roskovec
5½: ½
PGN
27.1
IM
Schneider Ilja
-
Pasko Llambi
1 - 0
PGN
27.2
GM
Polzin Rainer
-
Morina Ibrahim
1 - 0
PGN
27.3
FM
Lundin Jan
-
Hazizi Mehmet
1 - 0
PGN
27.4
FM
Rudolf Henrik
-
Sela Kamber
1 - 0
PGN
27.5
FM
Wendt Jan-Dietrich
-
Pasko Sotir
1 - 0
PGN
27.6
Bruchmann Stephan
-
Zarka Artur
½ - ½
PGN
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use